Sprzęt stomatologiczny, wyposażenie gabinetu stomatologicznego, materiały stomatologiczne, unity stomatologiczne.
Elmedes » Sprzęt stomatologiczny » Unit stomatologiczny ADEC 500

Unit stomatologiczny ADEC 500

Unit stomatologiczny Adec 500 wyróżnia się piękną linią i pod względem stylistycznym gwarantuje atrakcyjność sylwetki na wiele lat. Twórcy unitu poświęcili 5 lat na wykonanie pełnej analizy potrzeb lekarzy, asystentów oraz zespołów serwisowych.
Unit stomatologiczny ADEC 500

Obraca się we wszystkie strony


Podstawową zaletą modelu 500 jest konstrukcja, która pozwala na dowolne ustawianie konsoli lekarza, asysty, bloku spluwaczki a nawet fotela pacjenta. Możliwy jest obrót wszystkich tych części o 270 stopni względem podstawy. W ten sposób z tego samego unitu może korzystać lekarz prawo lub leworęczny, a podczas zabiegów chirurgicznych blok spluwaczki można odsunąć za głowę pacjenta, dzięki czemu lekarz uzyskuje dostęp do pola zabiegowego z obu stron. To rozwiązanie sprawdza się również doskonale w gabinetach z lampą RTG, przymocowaną do ściany. Można bowiem fotel z pacjentem przekręcić o 90 stopni, uzyskując bardzo dobry dostęp do pola zabiegowego tubusem lampy. Jeśli podczas słonecznych dni promienie słońca tak padają na pacjenta, że oślepiają lekarza, to wystarczy przesunięcie całego unitu o kilka stopni, aby tę niedogodność zlikwidować. W tradycyjnych unitach trzeba by przestawiać całą podstawę fotela, w tym wystarczy jednym pociągnięciem dźwigni zmienić położenie fotela z pacjentem.

Patenty ADEC-a


Unit przystosowany jest przede wszystkim do pracy z pacjentem w pozycji leżącej. Dlatego oparcie fotela wykonano tak cienkie, jak tylko było możliwie. Lekarz może położyć głowę pacjenta niemal na swoich kolanach. Oparcie ma bowiem zaledwie 3 cm grubości. Zagłówek siedziska wyposażony jest w układ slim-slide (patent ADEC). W trakcie zmian pozycji pracy (na leżącą, siedzącą, spluwaczkową) zagłówek automatycznie dopasowuje się do położenia głowy pacjenta. Nie ma potrzeby regulowania jego wysokości. Inną nowością wykorzystaną w zagłówku jest tapicerka memory foam (patent ADEC). Zagłówek wypełniony jest specjalną pianką, która pod wpływem ciepła głowy dopasowuje się idealnie do jej kształtów, dając doskonałe podparcie. Również flexiback, czyli tapicerka fotela, dostosowująca się do kształtów pacjenta, jest patentem amerykańskiej firmy.

W nowatorski sposób skonstruowano podłokietniki dla pacjenta. Są one otwarte do tyłu. Podłokietnik umożliwia pacjentowi oparcie rąk, ale nie pozwala na ich zaciskanie, dzięki czemu mięśnie szyi pozostają rozluźnione. Jest to wygodne dla lekarza, który nie musi walczyć z szamoczącym się pacjentem.

Konsola lekarza dostępna jest w dwóch wersjach z rękawami podawanymi od dołu i od góry. W każdej z tych wersji jest 5 rękawów. Konsola ma oczywiście hamulec położenia, który włączyć może zarówno lekarz, jak i asysta.

Z konsoli lekarza można sterować dwunastoma urządzeniami zewnętrznymi np. klimatyzacją, oświetleniem, domofonem czy oświetleniem pracowni RTG. Lekarz w dowolny sposób może zagospodarować 12 przycisków.

Bezszczotkowy mikrosilnik W&H


Ciekawostką jest zastosowanie w unicie bezszczotkowego mikrosilnika elektrycznego firmy W&H. Ci lekarze, którzy używają mikrosilników elektrycznych, na pewno spotkali się z problemem zużytych szczotek w rotorze silnika. W tym mikrosilniku, zamiast szczotek w rotorze, zastosowano wirujące magnesy, na które podawane jest zmienne pole magnetyczne. Ono powoduje obrót. W ten sposób wyeliminowano wycierające się szczotki, a nowe rozwiązanie jest w 100 proc. niezawodne. Ponadto, dzięki specjalnemu sterownikowi, pozwala na uzyskanie niskich prędkości nawet 300 obr/min, co eliminuje konieczność stosowania kątnic zwalniających. Mikrosilnik może więc być wykorzystywany również przy pracach endodontycznych.

Lampa, nie koniecznie polimeryzacyjna


Lampa główna skonstruowana jest tak, że możliwa jest jej regulacja w trzech płaszczyznach. Dzięki temu można dobrać takie ustawienie lampy, aby lekarz nie zasłaniał sobie głową światła padającego na pole zabiegowe. Możliwe jest bowiem oświetlanie pola zabiegowego nie tylko centralnie, ale również z boku. Nowością jest również zastosowanie specjalnego natężenia światła oraz jego polaryzacji podczas utwardzania ubytków. W unicie ADEC 500 program dobrany przez konstruktorów działa automatycznie, wystarczy jedno naciśnięcie przycisku na konsoli.

W trosce o higienę


Najważniejszym patentem, wykorzystanym w tym unicie jest system ICX. Jest to system kontroli higieny w unicie. Raz na dwa tygodnie lub częściej wystarczy wrzucić do zbiornika z wodą specjalną tabletkę, która całkowicie eliminuje powstawanie organicznych i nieorganicznych osadów. Dzięki temu końcówki z wodą nie zapychają się, a woda używana do chłodzenia ubytku jest biologicznie obojętna. Tabletki ICX można stosować we wszystkich unitach z zamkniętym obiegiem wody. Koszt jednej tabletki, która wystarcza na dwa tygodnie wynosi ok. 2 zł. Jest to cena, którą warto zapłacić za niezawodność przewodów wodnych.

Unit ADEC objęty jest dwuletnią gwarancją pod warunkiem, że w 12 lub 13 miesiącu użytkowania będzie przeprowadzony przegląd unitu. Bez przeglądu, który kosztuje ok. 900 zł, gwarancja wygasa. Ponadto części systemu elektrohydraulicznego fotela objęte są 10 letnią gwarancją. Oznacza to, że jeśli któraś część popsuje się np. w 8 roku użytkowania, firma dostarczy bezpłatnie nowy zamiennik. Lekarz będzie musiał ponieść jedynie koszt wymiany tej części. Dotyczy to nie tylko nowych foteli ADEC, ale wszystkich wyposażonych w system elektrohydrauliczny, które są obecnie używane przez polskich dentystów.